SEO Uyumlu Web Sitesi Kriterleri

En iyi arama motoru optimizasyonu (SEO) sonuçları , site tasarımını düzenleyerek ve web sitesi içeriğini daha hızlı indexletmek için arama motorları tarafından belirlenen faktörlere göre içeriği optimize ederek elde edilebilir. İyi bir web sitesi tasarımı arama motorlarının sitenizi dizine eklenmesini kolaylaştırır ve sonuç sayfalarında daha üst sıralarda çıkma şansınızı arttırır.

Temel SEO çalışmaları şunlardır:

 • Site kullanımının kolaylığı
 • Kaliteli içeriğe sahip olma
 • Diğer web sitelerinden verilen bağlantılar
 • Alakalı anahtar kelime kullanımı

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı ve Yazılımı

Bir web sitesini arama motorlarında üst sıralarda çıkarmanın en önemli kısmı iyi bir tasarımdır. Ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek ve kullanım kolaylığı sağlayan iyi bir tasarım temel öğeleri şunlardır:

 • İmla hataları olmayan ilgi çekici içerik
 • Sayfalar arasında kolay gezinme
 • Diğer sayfalara verilen backlink bunların tasarımı

Kullanılacak yazılım altyapısından ziyade SEO’ya daha fazla önem vermelisiniz. Her ne kadar SEO zaman içerisinde geliştiriliyor olsa da, yazılım altyapısı yerinde olduğunda ve web sitesi zaten tamamlandığında SEO çalışmalarını yapmak daha zordur. Bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanıyorsanız, SEO dostu sayfalar oluşturduğundan ve kolayca test edebileceğinizden emin olmalısınız.

Daha fazla teknik çalışmalarda, web sitenizi dizine eklemek için arama motorları tarafından erişebileceği ve kullanabileceği kolay URL’lerin, standartlara uygun kodların ve dinamik olarak oluşturulmuş XML site haritalarının oluşturulması yer alır. Adobe Flash gibi bazı teknolojiler, hareketli animasyonlar gibi ekstra tasarımlara izin vermesi ilgi çekici olabilir ancak bu olası indexlenme ve kullanılabilirlik sorunlarına yol açmamalıdır.

SEO Uyumlu Sahip Olma

Düzenli olarak güncellenen, imla hataları bulunmayan ve sitenizle alakalı içerik SEO’ nuzu geliştirecektir. Ayrıca başkalarının web sitenize link vermesi için iyi bir neden sağlar. Bloggerlar gibi sosyal medya kullanıyorsanız, içeriğinizi güncel tutmak ve düzenli paylaşım yapmak arama motorları tarafından sitenizin indexlenmesini kolaylaştırır
Sayfa başlıkları ve alt başlıklar anahtar kelimeleri( Detaylı bilgi için Ömer Yoluk https://omeryoluk.com/anahtar-kelime-arastirmasi/) içermeli ve içeriğin kısa bir özeti olmalıdır. Bu, kullanıcıların ne okuyacaklarını anlamalarına yardımcı olacak ve ilgilerini çekecektir, dolayısıyla arama motorlarının içeriğinizi ilgili hedef kitleye göstermesine yardımcı olacaktır.

Mobil Uyumluluk

Günümüzde, akıllı telefon gibi mobil cihazlar, internet kullanıcıları tarafından arama yapmak ve dijital içeriğe ulaşmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, arama trafiğinin yarısından fazlasının mobil cihaz kullanımından kaynaklandığını göstermektedir (Statista, 2017). Google gibi arama motorları, mobil cihazlarda web sitenizin performansına göre sitenizi nitelendirecek ve arama sonuçlarına bu yansıtılacaktır. Web siteniz mobil cihazlardan erişilebilir olmasına rağmen, daha etkili bir mobil varlık, responsive web sitesi tasarımı gerektirebilir. Sitenizin Google’ın mobil uyumlu testini kullanarak mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Mobil cihazlar için web sitenizin optimizasyonu yaparken, ‘mobil’ arama alışkanlığı hakkında düşünmeli ve konum temelli anahtar kelimelerin anahtar kelime stratejisine etki edip etmeyeceğini düşünmelisiniz. Mobil dostu web sitesi tasarlıyorsanız göz önünde tutmanız gereken temel şeyler şunlardır:

 • Çapraz platform uyumluluğunu desteklemek için CSS düzenlerini (stil sayfaları) kullanımı Sayfa düzeni ve sınırlı ekran alanında verilen bilgi sıralaması
 • Kullandığınız içeriklerin boyutları, örneğin görsellerin boyutlarının yüksek olması sayfa açılma hızına daha fazla etki edecektir.
 • Herhangi bir navigasyonun yerleştirilmesi ve mobil cihazlardaki kullanışlılığı
 • Mobil cihazlar için e-ticaret işlevselliğinin optimize edilmesi, örneğin alışveriş sepeti ve ödeme ekranı gibi ekranlar
 • Kendiniz bu maddelere dikkat etmeniz gerektiği gibi, bir web tasarım ajansının sunduğu hizmet seçeneklerini incelerken temel SEO çalışmalarını sunduğundan emin olunuz.

Kendiniz bu maddelere dikkat etmeniz gerektiği gibi, bir web tasarım ajansının sunduğu hizmet seçeneklerini incelerken temel SEO çalışmalarını sunduğundan emin olunuz.